Amanda Hess – Sanatsal yaratıcılık miti kadınların suistimaline nasıl mazeret edilir

Artık ‘sanatı sanatçıdan ayırma’ fikrinden kurtulabilir miyiz?

Ne zaman ki bir sanat insanı (genellikle bir erkek), insanları (genellikle kadınları) kötüye kullanmakla suçlanır, engelleyici bir tavır bizi kuşatır ve bu gibi rahatsız edici biyografik ayrıntıları gizlice söz konusu kişiyle ilgili olan değerlendirmelerimize yansıtmayız. Ancak bazı Hollywood figürleri -Harvey Weinstein, James Toback, Kevin Spacey ve Louis C.K- cinsel tacizle suçlanıyorlar ve en kötüsü bu zamana kadar onların sanatlarını suçlarından ayırma eğilimi göstermedik.

Geldiğimiz noktada her geçen gün, eğlence endüstrisinin bu güçlü suçların etkisiyle nasıl parçalandığını öğreniyoruz. Şimdi bu yüzden onların sanatlarının da kendilerinden nasıl ayrılacağının farkında olma zamanı.

Bu isimler sanatsal kişiliklerinden aldıkları güçle film setlerini adeta birer avlanma mecrası haline getirmekle suçlanıyorlar. Kendileri gibi oyuncu kökenli olan genç kurbanlarını hazırlıyor, cazibelerini kullanarak diğer kadın iş arkadaşlarını mazeret bağlantılarına araç yapıyorlar.

Kurdukları tuzakla onları davetsiz cinsel durumların öznesi haline getiriyorlar. Ekran başında izlediğimiz tüm film sahneleri, bu olaylarla beraber gözlerimiz önüne seriliyor. Aslında onların bu saldırıları, diğer oyuncuların tacizle suçlanmış veya utanç duyulmuş mesleklerinde yükselen şöhretlerini ve kariyer serüvenlerini de etkiliyor. Yani, bu kritik suçlamaların ve davranışların sonuçları tüm eğlence endüstrisinin omuzlarına farklı mali yükler yüklüyor.

Ridley Scott hemen hemen çekimleri tamamlanmış olan (All the Money in the World filminde Kevin Spacey’nin rol aldığı tüm sahneleri filmden çıkarma kararı aldı. Daha da önemlisi bu sahneleri Christopher Plummer ile bir kez daha çekeceğini söyledi. Bu arada Associated Press’in bildirdiğine göre Plummer Scott’un film için düşündüğü ilk isimdi. Filmin yapım şirketi daha büyük bir ismi talep etmişti (Kevin Spacey) ta ki bu büyük isim aynı zamanda büyük bir sorumluluk anlamını taşıyana kadar.

Bu isimlerle ne yapacağız? O kadar tartışmalı görünen bir durum ki; güçlerini doldurdukları pozisyonlardan alan failler, kesinlikle bir sonraki olası bir suç konusunda engellenmeliler. Sanatsal olarak konuya yaklaştığımızda ise şunu dikkate almaya başlayabiliriz; ortaya koyulan sanatsal ürünler bizim değerlendirmelerimizin bir ürünü olarak nasıl ortaya konulacak?

Amanda Hess / New York Times
Çeviren: Ömer Arıkan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir