Sağ ve Sol Komşular

Cemil Meriç sorar ve cevaplar: Türkiye’de sol neden zayıftır? Rusya tarihte, Sovyetler Meriç’in yaşadığı çağda komşumuzdur. Sovyetler Türkiye’den toprak isteyen, yanı başında tehdit olarak bulunan bir güçtür. Ve içerdeki sol hareketin ideolojisi o komşumuzun ideolojisi ile aynıdır. Sadece ideoloji değil, Amerika’ya karşı Sovyet’i tutan sol halk nazarında onla paralel görülmüştür. Bu milli şuura ters addedilmiştir ve sola negatif puan taşımıştır.

Bu tez bir yerden doğrulanabilir: Latin Amerika’dan. Amerikan kıtasında da yayılmacı, baskıcı, darbeci, işgalci bir komşu tarihten bugüne hep vardır: Amerika. Orasının Sovyeti Amerika’dır. Sağ da her yerde Amerika ile özdeşleştiği için bu kez sağ kötü olur, sol haklı çıkar. Bu yüzden Latin Amerika solun, halkın oyuyla defaatle iktidara geldiği, milli-yerli olan olduğu, halkın gururuna kaynaklık ettiği bir yer olur.

Fakat bu Amerika-Sovyetler çağı bitmiştir. Latin Amerika için Amerika bitmemişse de, halen aynı tarzda bir dev ‘canavar’ olarak Amerika varsa da Sovyet ‘canavarı’ ortadan kalkalı çok olmuştur. Türkiye’den toprak isteyen bir komşu devlet, en azından ‘canavar’ süper güç gibisinden tehditçi kalmamıştır. Yine de solun potansiyeli değişmemiş, yükselişe geçmemiştir. Cemil Meriç’in dediği, kendi yaşadığı dönem için yüzde yüz tutmuştur. Fakat bugün için yeni tanımlamalar gerekmektedir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir