The Atlantic – Popüler kültür yazılarında bu hafta: Joan Didion ve Rolling Stone

The Atlantic/KÜLTÜR
Sanat ve eğlence başlıklarında 7 gün boyunca öne çıkan yazılar…

Dana Spiotta | Vogue

“Genç bir insan olarak beni etkileyen şey şuydu: Joan Didion nasıl oluyor da her defasında pişmanlık duymamış bir görüntü çiziyor ve kendine bu kadar hakim olabiliyor. O, tıpkı Susan Sontag gibi, kadınlar için ‘yeniden başarabilmenin’ imkanlarını bana gösterdi. Onlar bizatihi kendilerinin kültür için önemlerinin farkını anlamış görünen entelektüellerdi. Gözümüzü dikip onlara baktık, onların da gözü bizim üzerimizdeydi.”

Orijinal makalenin tamamı: Joan Didion Is Ready for Her Close-Up

Caity Weaver | GQ

“1998’de Jeff Bridges, bugün halen kimsenin unutamadığı ve Bridges’in kendi isminin dahi üzerine koyduğu -bazı ünlü aktörlerin yapabileceği gibi- ona ölümsüz şöhret getiren, bugün halen kimsenin unutamadığı garip bir şey yaptı. O bizim için fazlasıyla soğukkanlıydı, çok fazla ‘ahbap’tı. Bridges Lebowski’den (tv dizisi) kalan mirasıyla bugün hala çok ünlü biri. Çok açık ki bugün bile bazı anlarda onunla buluşuyoruz.”

Orijinal makalenin tamamı: Jeff Bridges Will Be ‘the Dude,’ Now and Forever

Amanda Petrusich | The New Yorker

“Pop müzik, kültürel iletişimi tahmin edildiği ve açıkça görüldüğü üzere domine eder. Ancak 1960’larda rock plakları ciddi yayın yapan gazetelerde ufacık da olsa ilgi göremedi. O zamanlar, Jann Wenner’in müziğin önemi ve pazarlanmasındaki ısrarı -bu dönemin ruhu ve bir anlamda bolluğuyla da ilişkili- çılgın bir hareketti.”

Orijinal makalenin tamamı: The Original Shock of Rolling Stone

Mengna Du | Hyperallergic

“Murakami her zaman kurumlarca oluşturulan ana akım, marjinalleştirilmiş kültürel zıtlıkları daha komplike bir hale getirmek için çabaladı; ancak bir dakika da olsa başarılı olduğu an, başarısız olduğu andı. Onun Nihonga’yı Nihonga’nın kendisine dönüştürmeyi hedefleyen ilk girişimleri, eski marjinal alt kültürle yüzleşmek durumunda kaldı. O, görünüşe göre direnç çemberinden, atamadan, geri çekilmeden ve tekrardan kurtulamadı.

Orijinal makalenin tamamı: The Many Arms of Takashi Murakami’s Career

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir