Escobar öldü, ancak “Narcos” ve uyuşturucu ticareti hala yaşıyor

Uyuşturucu kaçakçılığını konu alan Narcos dizisinin son sezonu, kilit isimlerin öldürülmesiyle birlikte uyuşturucu ticaretinin sona ermediğini açık bir şekilde gözler önüne serdi.

Son dönemlerde yayınlanan Narcos benzeri birçok drama, aynı olgun yaklaşımla uyuşturucu ticareti içerisindeki ekonomik realiteler ve çıkması muhtemel çatışmalarla izleyicinin beğenisine sunuldu.

“The Wire” Baltimore’daki uyuşturucu ağını belki de en iyi şekilde tasvir eden yapımlardan biriydi. Olay örgüsüne dâhil ettiği karakterlerden birisinin akşam okulunda ekonomi sınıflarına katılıyor olması bu gerçekliğin yakalanmasında önemli bir etken olmuştu.

“Breaking Bad” Albuquerque’deki bir metamfetamin imalatçısının inişli çıkışlı hayat hikâyesini tüm çıplaklığıyla gözler önüne sermişti.

Diğer yandan yasal esrar ticareti son dönemde drama alanına çok daha ayrı bir konu dâhil etti: Şu sıralar, Netflix’in yeni yapımlarından “Disjointed”, yasal uyuşturucuların uydurma yöntemlerle Kaliforniya’da nasıl satıldığına odaklanıyor.

Gelelim tekrardan Narkos’a! Narkos’un son sezonundan çıkarabileceğimiz ana esaslardan biri; dizinin adeta kendine görev addetmişçesine saf/katıksız bir gerçeğe ışık tutuyor olmasıdır: Uyuşturucu ve çatışma konulu diziler elebaşının ölmesi ya da hapishane yolunu tutmasıyla son bulur, polisin görevini kahramanca ve layıkıyla yaptığı gerçeğine dikkat çeker.

Ancak gerçek hiç de böyle değildir! Escobar ve onun gibi binlercesinin çöküşüne rağmen, uyuşturucu ticareti yoluna kanlı bir şekilde devam etme eğilimindedir. “Narcos” bu gerçeği yıkıcı bir şekilde gözler önüne sermiştir.

Narcos için önümüzdeki sezonlarda ne olabileceğine dair elimizde hiçbir bilgi yok. Görünen o ki, her bir karakter ortaya sürükleyici bir hikâye çıkarmak için uğraşacak ve kimisi uyuşturucu ticaretine son vermek için iç karartıcı ve bir o kadar başarısız girişimlerde bulunacaktır.

The Economist: Kitap, Kültür ve Sanat (31 Ağustos 2017)
İngilizceden Çeviren: Ömer Arıkan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.