Drogheda United’ın göğsünde taşıdığı arma

Zehirli bir mantarın 1845 yılında dönemin temel gıda maddesi patatesi sarmasıyla Avrupa’da büyük bir kıtlık baş gösterir. 1847’de zirveye ulaşan bu kıtlığın, 1851 yılında ithal tohumların kullanılmasıyla ancak aşıldığı, en çok İngiltere ve İrlanda’nın bundan etkilendiğinden söz edilir. Tarihi kaynaklar sadece İrlanda’da kıtlık nedeniyle bir milyon insanın hayatını kaybettiğini, iki milyon kişinin ise evlerini terk etmek durumunda kaldığına yer veriyor.

Bu zorlu süreçte İrlandalılara yardım elini uzatan Osmanlı Padişahı Sultan Abdülmecit, İrlanda’ya bin sterlinlik nakdi yardım ve tahıl yüklü 5 gemiyi yola çıkarır. İngilizler yardım yüklü gemileri günümüzde İrlanda’nın başkenti olan Dublin’e sokmayınca, rota 50 kilometre kuzeydeki Drogheda’ya çevrilir ve yükler buraya boşaltılır. Gemi mürettebatı günümüzde otel olarak kullanılan belediye binasının üst katında ağırlanırlar. Türkler gittikten sonra ise Drogheda Kalesi’nin burçlarından gemilerde kullanılan bayrağa benzeyen ay-yıldızlı bir flama sarkıtılır. İşte o gün bugündür Drogheda şehrinin sembolü; Osmanlı’ya duyulan şükranın bir göstergesi olarak ay-yıldız.

Ay-yıldız sadece Drogheda şehrinin değil, aynı zamanda şehrin futbol takımı Drogheda United’ın da sembolü. 1975 yılında kurulan İrlanda Premier Lig ekibinin oyuncularına ‘Türkler’ deniliyor. Bir de bordo-mavi renklerinden olsa gerek Trabzonspor ile kardeş kulüpler.

2010 yılında Türkiye’ye bir ziyarette bulunan dönemin İrlanda Cumhurbaşkanı Mary McAleese de yaptığı açıklamalarda, “Bir milyon İrlandalının hayatını kaybettiği Büyük Açlık döneminde Türk halkının bize nasıl yardım ettiğini çok iyi hatırlıyoruz. İrlanda halkı bu eşine az rastlanır bonkörlük girişimini asla unutmadı ve bunun sonucunda sizin bayrağınızdaki semboller, bu güzel yıldız ve hilali bölgenin sembolü haline getirdiler. Hatta futbol takımının formalarının üzerinde de bu güzel Türk sembollerini görüyoruz” ifadelerini kullanmıştı.

Drogheda yardımını ortaya çıkaran isim 1960 yılında Dışişleri Bakanlığı’nda işe başlayan ve Dublin’de de görev yapan Taner Baytok. Kendisi olayın ortaya çıkış hikâyesini ‘Dış Politikada Bir Nefes’ isimli kitabında anlatmış.

İrlandalıların Türkiye’ye gösterdikleri vefanın başka örnekleri olduğunu da görüyoruz. Lozan Konferansı’nda Türkiye ile ilgili müzakerelerde bütün delege ve temsilciler Türkiye aleyhine oy kullanırken sadece İrlanda temsilcisi her oylamada Türkiye lehine parmak kaldırmıştır. Konferansa katılan isimlerden birisi olan Yahya Kemal, İrlandalı delegeye bunun nedenini sorduğunda, “Osmanlı, kimse yanımızda olmayıp bize yardım etmezken çok sayıda İrlandalının hayatını kurtardı. Bu bizim vefa borcumuz” cevabını alır.

Drogheda Belediyesi’nin Osmanlı’nın yardım malzemelerini getiren gemilerinin Drogheda Limanı’na yanaşmaları şerefine her yıl şenlikler yaparak Osmanlı’ya minnetlerini sunduğu da unutulmamalı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir