Savaş ve İktidar

İsmet Özel bir konuşmasında ‘Almanya’da vatan haini olmaz’ der. Yani komünist silahlı örgüt Kızıl Ordu Fraksiyonu da Naziler de kendi açılarından ülke için çalışıyorlardır. Aslında bu öyle tanımlanırsa her yer için böyledir. Doğuya gittikçe bunun böyle olmamasının sebebi böyle olabileceğinin kabul edilmemesindendir; vatan mefhumunun o anda iktidarı elinde tutanın tekelinde kalmasındandır. Vatan = benim gibiler formülü doğuya doğru gidildikçe artar.

İslam dünyasının kendi içinde de bu fark görülür. Tekelci vatan anlayışı çoğulcu siyasetin olmadığı yerlerde daha öne çıkar: Cezayir’den Pakistan’a… İslam dünyasının batıya uzanan yerlerindeyse azalır. Yakın zamandan iki örnek: Bosna ve Kosova. Bosna’da İslamcı Aliya’nın sosyal demokrat yardımcısı vardır. Kosova’da aşırı laik UÇK’nın islamcı savaşçısı vardır. Bu elbette bir yönüyle bir mecburiyetten ortaya çıkmıştır: Savaş koşullarından. Fakat yine de her türlü savaş koşulunda dahi tekelci iktidar ve tekelci vatancılık icra etmek isteyen gene ediyordur.

Çünkü savaştaki tutumla savaş sonrası barıştaki tutum aşağı yukarı çakışacaktır. Hele bir şu geçsin bu bitsin dese de, tekelci siyaset, koşullar değiştiğinde yeni koşullarda da kendini sürdürmenin derdinde olacaktır. Ne dini ne laikliği ne vatanı kimseye bırakmayan, Cezayir’in kahramanı FLN bunun ileri örneğidir. Vatanı sevgisiyle boğar esir alır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir