Çürümenin Vaadi Aude Pariset’in Toddler Promession Enstalasyonu

Aude Pariset’in Toddler Promession (2016) başlıklı Pera Müzesi’nde sergilenen enstalasyonu, Ikea marka beyaz bir beşik ve beşiğin içerisinde yer alan sünger yataktan oluşmaktadır. Enstalasyon, yeniliği ve umutları ile sıcacık bir yaşamdan kesit gibi görünür. Ne de olsa yapıtın adı Toddler Promession. Tıpış tıpış yeni yeni yürüyen bir yaşam olsa gerek!

Sergileme alanındaki beyaz beşiğin üst kısmı camla kaplıdır. Enstalasyona yaklaşınca hareket eden yüzlerce kurtçuk ve larva fark edilir. Vitrinin ardındaki sünger yatağın üzerinde kıpırdanan kurtçuklar, vitrinin işlevini sekteye uğratmaktadır. Oysa vitrin ardındakini korumaya yönelik bir temsil alanı açmalıydı. Burada ise tam da vitrinin ardındaki tehdit altındadır.

Sünger yataktan parçalar koparan, yer değiştiren, delen ve dışarıya tuhaf bir koku salan bu kurtçuklar ve larvaların kıpırdanışları vitrinin açtığı bilindik mesafeyi ihlal etmektedir. Enstalasyon aslında ne bir yaşama gönderme yapmakta ne de bir şeyin “söz”ünü[1] vermektedir. Sürünen, kokan, birbirine yapışan, yer değiştiren ve süngerin yüzeyinde görünür değişiklikler yapan bu kurtlar o halde neyi gösterir?

Yenemeyecek, parçalanamayacak olanı yiyen ve parçalayan kurtçuklar, sünger yatağı bir besin kaynağı olarak tüketip, yaşamlarını sürdürmekte ve onu dışkıya dönüştürmektedir. Kurtçukların, camın ardındakini “bozarak” gösterdiği ve sergilediği Toddler Promession, bozulmayanı bozarak daha yaşanabilir bir doğanın vaadine işaret etmektedir.

[1] Eserin isminin ikinci kısmı İtalyanca’dan türetilmiş olan promession kelimesi yani söz anlamına gelmektedir. Daha fazlasına ulaşabilmek için: “İyi Bir Komşu”, 15. İstanbul Bienali, Sergi Kitabı, Yapı Kredi Yayınları, s. 288

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir