David Leonhardt – Cumhuriyetçilerin Trump’a desteği azalıyor

Başkan Trump’ı neredeyse bağırarak attığı son tweetle dinleyelim: “Bu gerçekten çok üzücü ama Cumhuriyetçiler başkanlarını korumak adına çok az bir mücadele ortaya koyuyorlar.” Tarihi anlamıyla yorumladığımızda, evet, o haklı. Çünkü Kongre’deki Cumhuriyetçiler, geçmişe baktığımızda Cumhuriyetçi bir başkanı bugünkünden çok daha fazla desteklediler.

Bugün Cumhuriyetçiler televizyona çıkıp Trump’ın arkasını kollamaktan uzak duruyorlar. Hatta onunla dalga geçmeyi, kamera arkasından -her geçen gün artan bir şekilde- kamera önüne taşımış durumdalar. Son iki aylık süreçte buna hep birlikte şahit olduk. Sekiz Cumhuriyetçi senatör alenen yeni sağlık reformuna destek olmayacaklarını açıkladılar. Cumhuriyetçiler ayrıca Trump’ın başkanlık kampanyası süreciyle ilgili yürütülen soruşturmaya yardımcı olma kararı aldılar. Bu konuda özel danışman Robert Mueller’le de bir araya geldiler.

Onlar kesinlikle Trump’tan çekinmiyorlar. George Washington Üniversitesinden Sarah Binder’in belirttiğine göre, Kongre’deki Cumhuriyetçilerin yüzde 90’lık kısmı şöyle düşünüyor: Kongre seçimlerinde kendi bölgelerinden aldıkları oy Trump’ın başkanlık seçiminde aldığı oydan daha fazla. Onların bu yaklaşımını destekler nitelikteki bir oran ise şöyle: Trump göreve geldiği ilk günden bu yana ülke genelindeki meşruiyet oranı artı 4’ten -bugün- eksi 16’ya gerilemiş durumda.

Bu yüzden bugün sadece Cumhuriyetçi politikacılar değil, Cumhuriyetçi seçmenler de adım adım Trump’tan uzaklaşıyorlar.

Bunların hiçbiri aslında Kongre’deki Cumhuriyetçi profilinin cesur olduğu anlamına gelmiyor. Onlar aslına bakılırsa çok da cesur değiller. İstem dışı da olsa bir şekilde Trump’ın yalanlarının arkasında duruyor, hukukun üstünlüğünü görmezden geliyor, modern güvenlik gerekliliklerini net bir şekilde yok etme eğilimi gösteriyorlar.

Önümüzdeki aylarda, maalesef, tüm bunlara karşı direnç gösterme seviyesinin güç kazanma olasılığı ise çok düşük. Çünkü halihazırda Trump milyonlarca insanın sağlık sigortasını ellerinden alma konusundaki kararlılığını açık bir şekilde vurguladı. Yine aynı şekilde Amerikan seçimlerine dönük Rusya müdahalesi iddiasıyla ilgili bağlantıları ise saklamaya devam ediyor. Kate Oh’un belirttiği gibi, “Trump Fuller’i kovarsa bu herhangi bir anayasal krize sebep olmayacak. Şayet Kongre buna cevap olarak ciddi bir adım atmazsa işte o zaman anayasal kriz çıkacak.”

Şimdilik, “kaygılı iyimserlik” ya da daha doğru bir kullanımla “iyimser kaygı” hepimiz için en uygun tutum gibi değerlendirilebilir.

David Leonhardt – NY Times
İngilizceden Çeviren: Ömer Arıkan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir