Charles M. Blow – Başkanlığın tüm sınavlarından kalmak

Amerika, Charlottesville’de yaşanan şiddet olaylarında Trump’ın felaket idaresinin Nazi/Beyaz milliyetçiliği savunucusu olmasa bile ona sempati duyan, öfke bağımlısı, yalancı, mantıklı bir zeminde tarihi okuyup anlamlandıramayan bir idare olduğunu açıkça gördü.

Başkan Trump aslında bazı radikal protestocuların arasında ‘iyi insanların da olduğunu’ iddia ederek oldukça derin anlamı olan bir açıklama yapmış oldu. Çünkü bu bir anlamda; radikal insanların varlığından hiç de rahatsız olmadığını gözler önüne serdi.

Charlottesville’deki olaylarda kızını kaybeden Susan Bro, geçen hafta altını çizerek, “Siz sadece elimi sıkıp; ‘Kaybınızdan dolayı çok üzgünüm’ diyerek her şeyin üstünü kapatamazsınız” açıklamasında bulunmuştu. Susan Bro’nun kızı geçen hafta yaşanan olaylarda Nazi yanlısı ve üstünlükçü radikallere karşı düzenlenen protesto alanına aniden dalan James Alex Fields Jr.’ın kullandığı aracın altında kalarak yaşamını yitirmişti.

Chicago Tribune’de yayınlanan bir haberde Fields’in lise öğretmenlerinin açıklamalarına yer verildi. Öğretmenler açıklamalarında, “Fields bir keresinde Nazi ideolojisini ve Hitler’in kurduğu ordunun kahramanlığını öven 3 sayfalık bir ödev hazırlamıştı” diyor. Chicago Tribune’ün haberine daha da dikkat çekici detaylar var. James Alex Fields Jr. sekizinci ve dokuzuncu sınıftayken en az dört defa eve polisler gelmiş. Bunların çoğunda polisi, Fields’in çıldırmış durumdaki annesi Samantha Bloom eve çağırmış. Evde yalnızca anne-oğul yaşıyorlarmış ve acil durum hattı kayıtlarına göre Fields’in annesinin kafasına telefonla vurduğu, yüzüne tükürdüğü, kendisini ayak boyunda bir bıçakla korkuttuğu rapor edilmiş.

Elbette hiçbir insan sadece kendisi gibi düşünen birisiyle omuz omuza yürüdüğü için iyi insan olmaz. Bu yüzden ‘İyi Nazi’ diye bir tanımlama da olamaz. Beyaz ayrıcalığını savunan iyi insanlar da olamaz. Irkçı birini gördüğünde içinde kusma hissi olmayan birisi de iyi bir insan olamaz.

Fakat bugün görüyoruz ki, kendisini ‘Başkan’ olarak nitelendirdiğimiz kişi, Charlottesville’de gerçekleşen ve Susan Bro’nun kızı Heather Heyer’in de yaşamını yitirdiği olayların ardından yaptığı açıklamada ‘Her iki tarafta da kötü insanlar var’ cümlesini kullanabiliyor.

O kesinlikle Amerikan ulusunun problemlerini çözmek ve Amerika’yı ayağa kaldırmak için o koltukta oturmuyor. Kendisini kurtarmak ve temize çıkarmak için koltukta bulunuyor. Amerika’nın daha iyi meleklerin kanatları arasında yükselmesini sağlamak gibi bir gayreti söz konusu değil. Tek yaptığı şey şeytanın avukatlığını üstlenmek.

Trump başlangıçta her iki tarafı da suçlamadığını, tüm gerçeklerin ortaya çıkmasını beklediğini, çünkü işleri bu şekilde çözmekten hoşlandığını söylüyor. Bu bir yalan!

Cumartesi günü Boston’da on binlerce insanın bir grup radikal ırkçıyı protesto etmek için bir araya geldiği faşizm karşıtı gösteriyle ilgili olarak attığı ilk tweette bile şu yorumda bulunmuştu; “Polis karşıtı birçok provokatör bir araya gelmiş gibi görünüyor. Polisler güçlü ve zeki görünüyorlar. Teşekkür ederim.”

Amerika bugün yoluna, yolunda olmayan bir başkanla güç bela devam etmeye çalışıyor. Trump girdiği her sınavda kötü not alıyor. Durum daha ne kadar korkutucu olabilir?

Charles M. BlowThe New York Times / 21 Ağustos 2017
İngilizceden Çeviren: Ömer Arıkan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir